ZÁKLADNÁ ŠKOLA, ĽUTINA 4, 082 57 ĽUTINA
tel.č. 0917476292, e-mail: skola@zslutina.sk
KONCEPCIA ROZVOJA ZÁKLADNEJ ŠKOLY V ĽUTINE
2019 – 2024
Všeobecná charakteristika školy
Uvedomujem si, že škola, o vedenie ktorej sa uchádzam, má svoju históriu, svoje úspechy a dobré meno v širokom okolí. Učitelia tejto školy vysokou kvalifikáciou a neustálou prácou na sebe zvyšujú jej úroveň. S vedomím všetkého toho predkladám nasledujúci projekt:
Škola, to sú predovšetkým ľudia, deti, pedagogickí a prevádzkoví zamestnanci. Učitelia, asistentky učiteľov, i ďalší zamestnanci dokazujú dlhé roky, že sú profesionálmi a ich práca prináša efekty. Všetci sa na nich podieľajú a práca každého z nich je dôležitá. Sú kladené vysoké nároky na učiteľov a asistentky, ktoré sa zúčastňujú atestačných skúšok a ďalších foriem vzdelávania. Je prirodzené, že každý z pedagogických zamestnancov sa zúčastňuje na tvorbe Školského vzdelávacieho programu. Odborné aktivity, uskutočňované nad rámec ich bežných povinností, angažovanosť za záujmy školy, ako aj metodické a organizačné aktivity vykonávané v osobnom čase pokladám za správne ich oceňovať.
Posilním princíp otvorenej školy. Otvorenej pre nové pedagogické postupy, ako je napr. Fínsky model vzdelávania, pre využitie nových učebných pomôcok a didaktickej techniky. Otvorím možnosti realizovať sa v organizovanom voľnom čase pre všetky deti, aj pre tie, ktorým učenie nejde najlepšie. Dvakrát do roka urobím deň otvorených dverí v škole, umožním rodičom, aby sa mohli zúčastniť na vyučovaní.
Otvorená škola spočíva aj v tom, že je otvorená všetkým deťom, aj deťom so špecifickými vzdelávacími potrebami. Miesto v nej majú deti nadané, talentované, tvorivé, ale aj deti, ktoré majú ťažkosti v učení, problémy s koncentráciou, s čítaním, s matematikou, či s diktátmi. Môžu byť šikovné manuálne, môžu vynikať v iných činnostiach. Príležitosťou na kompenzáciu bude technická výchova, kedysi pracovná výchova, ktorá sa vracia k polytechnickému princípu, ale aj postupné zavedenie LEGO DACTA do edukačného procesu, prezentácia cez tvorivé dielne.
Každé dieťa má právo na šťastné detstvo a pokladám ho za jednu z našich úloh v škole, aby učenie pre deti nebolo mučením, ale zaujímavým objavovaním nových vedomostí a zručností. K tomu má prispieť aj organizovaný voľný čas detí, v ktorom budú rozvíjať svoje záujmy a špeciálne schopnosti, ale predovšetkým robiť to, čo ich uspokojuje, čo ich baví. Viacej pozornosti budem aj naďalej venovať cudzím jazykom a športovým talentom.
Tu počítam s väčším zapojením rodičov do krúžkov, do organizácií spoločných víkendových vychádzok, zábavných popoludní, súťaží, výletov. Rozhodne by pomohli práci našej školy aktivity rodičov – profesionálov v oblasti zdravej výživy a v oblasti environmentálnej výchovy. Rovnako by boli obohatením pre deti hodiny, vedené rodičmi, ktorí sú poprednými odborníkmi v rôznych oblastiach.
Uvedomujem si, že naše deti majú široký rozhľad, sú fyzicky zdatné, ale často im chýba súcit, porozumenie pre druhých, ochota pomôcť, úcta k rodičom a dospelým vôbec, kultúra vo vystupovaní na verejnosti. Aj preto sa stretávam s konfliktami medzi deťmi, so skrytým šikanovaním, s poškodzovaním školského majetku. Zavediem do života školy patronáty starších žiakov nad novými žiakmi. Ďalej budem úzko spolupracovať so žiackym parlamentom.
Dôraz v edukačnom procese sa bude klásť na čítanie s porozumením. Tam sú často problémy s učením a odnášame si ich aj do dospelosti. Stane sa súčasťou každej vyučovacej hodiny, osobitne v matematike a v cudzích jazykoch. Odbúrať treba aj nechuť deti k čítaniu.
Ťažko naplniť naše zámery bez rodičov, ktorých spomínam v projekte niekoľkokrát. Bez nich by pôsobenie na deti a formovanie ich osobnosti školou nemohlo byť úspešné a efektívne. Je to predovšetkým o spoločných cieľoch, o vzájomnej dôvere a pomoci. Poradenské inštitúcie prispievajú k optimalizácii osobnostného, vzdelávacieho a profesijného vývinu detí, zdravotnícke služby chránia zdravie našich detí. Hlásim sa k obecnému zastupiteľstvu, ktoré môže urobiť veľa pre vytváranie podmienok pre našu prácu.
To všetko si vyžaduje dobré materiálno-technické vybavenie a spoľahlivo fungujúci finančný manažment. Naznačené nové trendy si vyžadujú finančné prostriedky na inovácie, o ktoré sa budem aj naďalej uchádzať, a to zo štátnych príspevkov, eurofondov a sponzorov. Osobne sa budem zasadzovať za to, aby hospodárenie školy bolo transparentné v pedagogickom procese. Hlavne v tejto oblasti by mohli pomôcť rodičia, sponzori a donori.
Nie zanedbateľné je to, ako je škola vnímaná vo svojom okolí, aký má imidž, ako je reprezentovaná v širšej spoločnosti. Popri vonkajšom vzhľade má zásadný význam to, ako sa správajú naše deti na verejnosti. Vonkajším ukazovateľom sú aj výsledky vo vedomostných, technických či športových súťažiach, kultúrne a športové podujatia. Skutočné výsledky našej práce vidím aj u našich odberateľov, na stredných školách. budem sa usilovať o 100% úspešnosť prijatia našich žiakov a na týchto školách sa ukáže kvalita ich pripravenosti na ďalšie štúdium.
SWOT analýza
S –silné stránky:
W - slabé stránky:
O – príležitosti:
T – hrozby
Zameranie školy
Výchovno - vzdelávací proces
so zdravotným znevýhodnením, s intelektovým výkonom v hraničnom pásme, s poruchou správania, vývinovými poruchami učenia, s narušenou komunikačnou schopnosťou, zo sociálne znevýhodneného prostredia, s telesným znevýhodnením, ale aj s talentovanými deťmi.
Stanovenie hlavných strategických cieľov
I . Prezentácia školy
II. Organizácia a riadenie
III. Ekonomika a materiálne vybavenie
V. Mimoškolská činnosť
Projekty:
Ďalšie strategické ciele do budúcna:
Jednoduché zhrnutie
Nosnou myšlienkou návrhu koncepcie rozvoja školy, jej dlhodobého smeru rozvoja a napredovania je vízia školy, a to je:
„Moderná škola otvorená všetkým, všetkému a škola hrou, ktorá pripravuje žiakov pre úspešný život a nie pre stres.“
Mgr. Ján Sciranka
riaditeľ školy