DEŇ ZEME

22. apríla si celosvetovo pripomíname sviatok našej modrej planéty – Deň Zeme. Či žijeme v meste alebo na dedine, naše životy nevyhnutne závisia od konzumácie prírodných zdrojov, ktoré nám poskytuje Zem prostredníctvom svojich ekosystémov. Zároveň každý z nás za sebou zanecháva menšie alebo väčšie ekostopy na životnom prostredí a zdraví našej planéty. Záleží len na nás, koľko si z nej „odhryzieme“ pre seba a koľko necháme budúcim generáciam, lebo máme iba jednu planétu. Keďže na planéte nás v súčasnosti žije približne 6,5 miliárd, prírodné zdroje spotrebúvame rýchlejšie ako sa dokážu obnoviť.
     Siahame na dno zásob a preto je tu Deň Zeme, aby sme si uvedomili, že životné prostredie je potrebné chániť.
     Vychádzajúc z tohto poznania sa  žiaci každoročne zapájajú  do aktivít výchovno-vzdelávacieho charakteru ako sú besedy, sadenie stromčekov s lesníkmi v školskom arboréte, čistenie okolia školy a obce, zapojenie do akcie vyhlásenej ministrom životného prostredia - Vyčistime si Slovensko, ale aj triedením odpadu.

Školský rok 2015/2016

22.apríl je už od roku 1970 vyhlásený za Svetový deň Zeme. V tento deň sa po celom svete konajú aktivity zamerané v  prospech našej planéty. A tak sme aj my,v pondelok 25.4.  žiaci zo ZŠ Ľutina venovali celý tento deň našej Zemi. Spolu s našimi pedagógmi, sme si pripravili celý rad aktivít. Ich cieľom bolo prehĺbiť náš vzťah k šetrnému prístupu k prírode a nášmu životnému prostrediu.

Najskôr sme na triednických „ekohodinách“ rozoberali tému šetrenia životného prostredia. Žiaci diskutovali o tom, ako máme šetriť vodou, elektrinou, ako recyklovať odpad. Po veľkej prestávke sa žiaci našej školy spolu s triednymi učiteľmi rozišli do ulíc našej obce, aby vyčistili ulice, miestny potok a aby odhalili čierne skládky. Napriek nepriaznivému počasiu sa podarilo vyzbierať niekoľko vriec odpadu.

Vzhľadom na to, ako je naša Zem znečistená, bolo by takýchto dní treba aspoň 365 v roku.

Je neuveriteľné, že aj v dnešnej dobe, keď je všade plno kontajnerov a odpadkových košov, má niekto odvahu a drzosť vyhodiť do potoka pneumatiku, fľašu či dokonca celú práčku.

Chráňme si našu Zem, našu dedinku, lebo tu žijeme my a tu budú žiť aj naše deti.

A na záver krásny citát: „ Až keď vyrúbeme posledný strom, otrávime poslednú rieku a zabijeme poslednú rybu, zistíme, že z peňazí sa nenajeme!“