Výchovný poradca Koordinátor prevencie Práva dieťaťa Čo je šikanovanie

KOORDINÁTOR PREVENCIE DROGOVÝCH ZÁVISLOSTÍ  A SOCIÁLNO-PATOLOGICKÝCH JAVOV

Základnej školy v Ľutine

Plán práce koordinátora prevencie drogových závislostí a ostatných sociálno-patologických javov bol skoncipovaný na základe Pedagogicko-organizačných pokynov na školský rok 2013/2014, úloh Koncepcie prevencie drogových závislostí v rezorte školstva, Dohovoru o právach dieťaťa, Národnej protidrogovej stratégie, Listiny ľudských práv,  Štátneho vzdelávacieho programu, Školského vzdelávacieho programu, plánu práce školy, Vnútorného poriadku školy a  výsledkov analýzy prevencie závislostí v minulom školskom roku.

Prevencia drogových závislostí je jednou z hlavných výchovných priorít školy. Výchovno-vzdelávací proces zameriame na podporu kvality života, prosociálnu orientáciu jednotlivca, zdravý životný štýl, podporu duševného zdravia a ochranu vlastného zdravia. Prevencia závislostí je súčasťou prierezových tematík školského vzdelávacieho programu.

V rámci vypracovaných opatrení na škole budeme podporovať a umožňovať rešpektovanie názorov detí a tak predchádzať všetkým formám rasizmu, diskriminácie a intolerancie. Budeme uskutočňovať opatrenia na zamedzenie a eliminovanie prejavov šikanovania v škole, zvýšenie pocitu bezpečnosti u žiakov a rodičov, prípady oprávneného podozrenia preventívne riešiť.

V súlade s rezolúciou Európskej rady č. 5418/2002 o prevencii pred toxikomániu v rámci školských programov posilňovať zdravý životný štýl, a tak prispievať k zlepšeniu zdravia žiakov a k prevencii pred civilizačnými chorobami.

V zmysle Národného programu duševného zdravia budeme realizovať aktivity a programy na prevenciu civilizačných ochorení.

Koordinátor prevencie drogových závislostí a sociálno-patologických javov má vymedzené tieto úlohy:

• plní úlohu školského poradenstva v otázkach prevencie drogových a iných závislostí,

• osobitnú pozornosť venuje žiakom zo znevýhodneného sociálneho prostredia (ohrozeného sociálnou patológiou), u ktorých je zvýšené riziko vývinu sociálno-negatívnych javov, vrátane drogových závislostí,

• zabezpečuje koordináciu prevencie ako integrálnej súčasti výchovno-vzdelávacieho procesu (v rámci aktivít školy poskytuje preventívno-výchovné konzultácie žiakom a ich zákonným zástupcom),

• sprostredkúva spojenie školy s preventívnymi, poradenskými a inými odbornými zariadeniami,

• koordinuje a metodicky usmerňuje preventívnu protidrogovo-výchovnú a informačnú činnosť pedagogických pracovníkov v škole,

• informuje žiakov, rodičov (prípadne zákonných zástupcov) o činnosti preventívnych poradenských a iných odborných zariadení o možnostiach prevencie drogových a iných závislostí,

•  vo svojej preventívnej činnosti úzko spolupracuje s vedením školy, výchovným poradcom  a s príslušným centrom výchovnej a psychologickej prevencie a pedagogicko-psychologickou poradňou.

• Hlavné metódy a formy práce:

-          rozhovory, besedy, ankety,

-          vhodné využitie protidrogových tém vo všetkých vyučovacích predmetoch,

-          práca na triednických hodinách a v záujmových útvaroch mimo vyučovania,

-          práca s internetom a počítačovými programami,

-          modelové situácie,

-          organizovanie zábavno-náučných a športových popoludní,

-          nástenky, plagáty, výstavky,

-          prosociálna činnosť,

-          monitorovanie správania žiakov a pod.

Koordinátor prevencie: Mgr. Mária Baňasová

Dokument na stiahnutie:

Plán práce koordinátora prevencia na školský rok 2014/2015: