"Plamienok lásky"

Projekt na výrobu sviečok

V roku 2017 sa naša škola zapojila do ČSOB zamestnaneckého grantového programu. Na náš projekt "Plamienok lásky" sme získali grant 2676 €.

Zámer a najpodstatnejšie informácie o projekte
Cieľom projektu je pomocou špeciálnych výchovno-vzdelávacích metód, foriem a prostriedkov poskytnúť výchovu a vzdelanie žiakom aj žiakom pochádzajúcich zo sociálne znevýhodneného prostredia z bežných ale aj zo špeciálnych tried. V tomto projekte sa zameriame na tvorivú motiváciu zažívania úspechu. Projekt je zameraný na dosiahnutie najvyššieho stupňa socializácie a na dosiahnutie úspešného pracovného a spoločenského uplatnenia. Vďaka tomuto projektu sa zriadi tvorivá dielňa, v ktorej  žiaci nadobudnú, prípadne si zvýšia úroveň zručností a schopností v oblasti jemnej a hrubej motoriky, pracovných návykov a estetického cítenia. Nakúpi  sa materiál a potrebné pomôcky na výrobu ozdobných sviečok, ako sú napríklad sviečkový vosk, gel na sviečky, farba, vône a rôzne formy na výrobu sviečok. Práca žiakov v tvorivej dielni vo forme zhotovených výrobkov a fotodokumentácia z projektu bude prezentovaná na veľkonočnej výstave, ktorá bude sprístupnená širokej verejnosti. Žiaci svoju tvorbu prezentujú aj na kultúrnych a duchovných akciách v obci. Z týchto akcií si budú môcť návštevníci odniesť sviečku ako suvenír.

Ciele projektu
1.Zriadiť tvorivú dielňu, ktorej cieľom je vytvoriť nestresujúce prostredie pre žiakov, kde by sa cítili pohodlne a uvoľnene.
2. Naučiť žiaka manuálnym zručnostiam pri vytváraní produktov.
3.Vytvoriť pozitívnu motiváciu k práci u žiakoch prostredníctvom estetického cítenie.
4. Eliminovať predmety a podnety z okolia, ktoré môžu spôsobovať rozptyľovanie, nepozornosť, či agresivitu.
5.Zvýšiť pozitívny vzťah k pracovným činnostiam a návykom.
6.Nadobúdať, prípadne zvýšiť u žiakov úroveň zručností a schopností v oblasti jemnej a hrubej motoriky, pracovných návykov a estetického cítenia.

Aktivity projektu
1.Aktivovanie a informovanie zainteresovaných o projekte
Vytvorením propagačných materiálov, osloviť dobrovoľníkov a rodičov detí. Oboznámiť ich so zámerom, s cieľmi a s aktivitami, ktoré sa budú realizovať počas realizácie projektu. Zároveň ich požiadať, aby podľa svojich možností a schopností pomohli pri jeho realizovaní.
2.Nákup a dodanie vybavenia tvorivej dielne
Objednávanie a dodanie materiálu a pomôcok.
3.Úprava priestorov
Výroba procesuálnych postupov, príprava priestorov a ich označenie, označenie náradia a pomôcok.
4.Osvojenie si činností v tvorivej dielni
Oboznámenie sa s materiálom, ktorý potrebujeme pri výrobe sviečok. Oboznámenie sa s pracovným postupom. Samotná realizácia výroby sviečok podľa pracovného postupu.
5.Veľkonočná výstava
Záverečná prezentácia zhotovených výrobkov sa bude realizovať formou výstavy vytvorenej zo zhotovených výrobkov a taktiež fotografickej a elektronickej prezentácie realizácie aktivít projektu. Výstava bude sprístupnená verejnosti.
6.Kultúrno-duchovné akcie v obci
Žiaci sa budú svojou tvorbou prezentovať na kultúrnych a spoločenských  akciách v obci, napr. výstavou v kultúrnom dome.
7.Ukončenie projektu
Vyhodnotenie projektu a napísanie záverečnej správy.

Osoba zodpovedná za realizáciu projektu: Mgr.  Nicole Pulščáková