Podpora etického správania sa a hodnotového vzdelávania v školách
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) v škol. roku 2023/24 vyhlasilo výzvu na predloženie žiadostí o poskytnutie finančných prostriedkov na rozvojové projekty škôl na podporu etického správania sa a hodnotového vzdelávania v školách. Naša škola sa do tejto výzvy zapojila a bola úspešná.
Cieľom projektu bolo posilniť implementáciu systémových nástrojov v školách, ktoré sú založené na participácii a zdieľanej zodpovednosti školskej komunity – učiteľov, žiakov, ale aj rodičov – a občianskej spoločnosti pri vytváraní takého školského prostredia, v ktorom je rešpektovaná dôstojnosť každého človeka, vrátane rešpektovania plurality názorov založených na pravdivých informáciách a práve na vypočutie hlasu každého jednotlivca pri tvorbe pravidiel fungovania školy a v ktorom je samozrejmosťou overovanie faktov, rešpektovanie výsledkov vedeckého bádania a odmietanie neoverených a nepravdivých informácií a prezentácie názorov založených na dezinformáciách.
Aktivity tohto projektu boli zamerané na podporu mediálnej gramotnosti a rozvoj kritického myslenia a boli realizované v 4.- 9. ročníku na hodinách ETV, INF, SJL, VYV, MDV, OBN, SEE, DEJ, príp. na triednických hodinách.
V rámci projektu sme sa venovali nasledujúcim dôležitým témam dnešnej doby:
Na rozvoj kritického myslenia a mediálnej gramotnosti sme použili tieto metódy a formy práce:
Pri realizácii projektu sme využili existujúce produkty:
- zmudri.sk - ide o neziskový projekt, ktorý pomáha mladým pripraviť sa lepšie na reálny dospelý život,
- viki.iedu.sk - ide o najväčší slovenský vzdelávací portál, na ktorom je množstvo skvelých online materiálov.
Tričko, ktoré dostali všetci účastníci projektu, s logom “Čo druhým dovoľuješ, to bude pokračovať. HRANICE určuješ ty!“ v realizácii nášho projektu slúžilo na propagáciu a šírenie osvety etického správania sa, hodnotového systému a rešpektovania dôstojnosti každého človeka nielen v prostredí školy, ale aj v spoločnosti. Pomocou trička, ktoré slúžilo ako chodiaci banner, sme chceli myšlienku danej problematiky šíriť a opätovne prinavracať do školy, aby sa o nej nevravelo len v jeden konkrétny deň, nielen počas konkrétnych projektových aktivít, ale aby sme si ju pripomínali ešte dlhú dobu. K danej problematike sme sa chceli vracať zakaždým, keď sa tričko v škole objaví. Našim logom sme chceli zdieľať našu myšlienku a do participácie zapojiť celú našu školu, rodiny a vlastne spoločnosť ako takú. Týmto činom sme poukazali na fakt, že zdieľanie informácií nemusí prebiehať len prostredníctvom internetu a sociálnych sietí, ale aj vďaka priamym interakciám a osobným stretnutiam. Osobné stretnutia umožňujú hlbšiu a autentickejšiu výmenu názorov a skúseností, posilňujú medziľudské vzťahy a vytvárajú priestor pre spoluprácu a vzájomné učenie sa. Šírenie tejto osvety je dlhodobá a neutíchajúca činnosť. Práve takýmto propagovaním zaručíme jej stále objavovanie sa v našej škole a v obci a pripomenutie si jej dôležitosti. Projekt sme ukončili školskou olympiádou kritického myslenia a mediálnej výchovy.