Názov projektu: Zdravé jedlo — zdravý svet
Realizátor: Základná škola Ľutina
Obdobie realizácie: 15. 1. 2025 – 15. 6. 2025
Ciele projektu:
Projekt je zameraný na podporu zdravého životného štýlu žiakov prostredníctvom systematického vzdelávania v oblasti zdravej výživy, rozvíjania environmentálneho povedomia a budovania praktických zručností. Medzi hlavné ciele patrí:
zvýšiť informovanosť o zásadách zdravej výživy,
podporiť praktické zručnosti v oblasti pestovania a prípravy jedál,
rozvíjať environmentálne povedomie a ekologický prístup k stravovaniu,
zapojiť žiakov, rodičov a komunitu do aktivít podporujúcich zdravý životný štýl.
Opis realizácie aktivít projektu
Realizácia projektu Zdravé jedlo — zdravý svet prebiehala v období od januára do júna 2025 a zahŕňala sériu prepojených edukačných, praktických a komunitných aktivít, ktoré mali za cieľ systematicky vzdelávať žiakov v oblasti zdravej výživy, ekologického poľnohospodárstva a zodpovedného prístupu k potravinám. Aktivity boli starostlivo plánované a časovo rozvrhnuté tak, aby na seba logicky nadväzovali a umožnili žiakom čo najväčší zážitkový a praktický prínos.
1. Zriadenie a starostlivosť o školskú záhradu
Dôležitým pilierom projektu bolo vytvorenie školskej záhrady. V apríli boli zakúpené a zmontované záhony. S pomocou pedagógov a rodičov boli naplnené kvalitným substrátom, do ktorého žiaci spoločne vysadili semienka mrkvy, reďkovky, šalátu, pažítky, petržlenu, cukety, mäty a bazalky...
V priebehu apríla a mája sa žiaci starali o výsadbu – pravidelne zalievali, odstraňovali burinu, pozorovali rast rastlín, viedli si pestovateľské denníky a fotografickú dokumentáciu. V rámci vyučovania boli zaradené aj tematické bloky o sezónnosti, výhodách lokálnych potravín a základoch ekologického pestovania. Praktická činnosť im umožnila lepšie pochopiť cyklus rastliny a hodnotu vlastnoručne dopestovaného jedla.
2. Téma plytvania potravinami
Ďalšia fáza projektu sa zamerala na problematiku plytvania potravinami. Prostredníctvom diskusií, prípadových štúdií a praktických úloh sa žiaci učili plánovať nákupy, tvoriť zoznamy, využívať zvyšky potravín a premýšľať nad udržateľným spotrebiteľským správaním. V skupinách navrhovali “zero-waste” recepty a zostavovali týždenné jedálničky s dôrazom na využitie všetkých surovín. V triedach boli vyvesené motivačné plagáty vytvorené samotnými žiakmi, ktoré nabádali k šetrnosti pri nakupovaní, uvedomelému výberu potravín a znižovaniu odpadu. Tieto aktivity podnietili deti aj ich rodiny k zamysleniu nad vlastným správaním.
3. Ekovýchovné aktivity
V spolupráci s Regionálnym centrom ochrany prírody Prešov boli realizované aktivity zamerané na prepojenie výživy a ochrany životného prostredia. Žiaci sa učili, ako správne kompostovať biologický odpad, ako šetriť vodou pri zalievaní, a aký dopad majú ich stravovacie návyky na planétu.
Počas environmentálneho dňa sa žiaci zapojili do „ekodetektívky“ – skupinovej aktivity, kde analyzovali potraviny podľa pôvodu, obalu a environmentálnej stopy. Výsledkom bol „Ekokódex stravovania“ – jednoduché pravidlá pre zodpovedné a ekologické nakupovanie, ktoré si triedy vyvesili vo svojich učebniach.
4. Workshopy o zdravej výžive
Počas projektu boli zrealizované tematické workshopy pod vedením nutričných poradkýň. Ich cieľom bolo oboznámiť žiakov so základnými princípmi zdravej výživy. Žiaci sa učili čítať etikety na potravinách, rozumieť nutričným hodnotám, rozoznávať skryté cukry, tuky a umelé prísady. Prostredníctvom interaktívnych aktivít vytvárali modelové jedálničky, porovnávali zloženie reálnych výrobkov z obchodu a diskutovali o tom, ako ovplyvňujú zdravie. Zároveň si žiaci formou hier a kvízov upevňovali svoje poznatky, čím sa podporovalo ich aktívne zapojenie. Starší žiaci mali možnosť zapojiť sa do rovesníckeho vzdelávania, kde svoje poznatky následne sprostredkovali mladším spolužiakom.
Mladší žiaci našej školy absolvovali workshop o zdravej výžive, kde sa zábavnou a interaktívnou formou naučili základy správneho stravovania. Dozvedeli sa, ktoré potraviny sú pre telo prospešné, ako si správne vyskladať jedálniček, čo znamenajú výživové hodnoty a prečo je dôležité obmedziť sladkosti, slané pochutiny či sladené nápoje. Súčasťou workshopu bola aj ochutnávka zdravých potravín. Deti mali možnosť ochutnať čerstvé ovocie, zeleninu, rôzne druhy syrov a pravú slovenskú bryndzu. Zároveň sa zapojili do praktických didaktických hier a aktivít, v ktorých rozlišovali zdravé a nezdravé potraviny, triedili ich do skupín a skladali obrázkové jedálničky. Veľký záujem vzbudila aj časť, kde sa žiaci dozvedeli, aký úžitok máme z domácich zvierat, ako je krava, sliepka, prasiatko a ovca. Tieto informácie im pomohli lepšie pochopiť odkiaľ potraviny pochádzajú. Workshop prebiehal vo výbornej atmosfére. Deti si z neho odniesli nové vedomosti, praktické zručnosti aj pozitívny zážitok.
5. Kulinárske dielne – praktické varenie
Jedným z najočakávanejších momentov projektu boli kulinárske dielne, ktoré sa uskutočnili v júni. Pod vedením odborníkov si žiaci sami pripravili zdravé jedlá – rôzne zeleninové nátierky, šaláty, ovocné smoothie, domáce müsli tyčinky či chlebíky z celozrnného pečiva so zeleninou. Všetky recepty boli zostavené s dôrazom na jednoduchosť, výživovú hodnotu a chuť.
Popri samotnej príprave jedál si žiaci osvojili základné hygienické návyky, princípy bezpečného varenia a kultúru stolovania. Recepty boli následne spracované do mini brožúr, ktoré si žiaci zobrali domov.
6. Tvorba a šírenie edukačných materiálov
Na záver projektu žiaci vytvorili plagáty, infografiky a prezentácie, ktoré boli vystavené vo vestibule školy. Ich cieľom bolo šíriť získané poznatky medzi ostatných žiakov, rodičov a verejnosť. Taktiež bol zorganizovaný Deň zdravej výživy, na ktorý boli pozvaní rodičia a komunita. Okrem ochutnávok žiackych výrobkov a výstavy projektov prebehli aj didaktické hry a kvízy.
Záver
Aktivity projektu prebiehali v súlade s harmonogramom a zaznamenali vysoký záujem a pozitívnu spätnú väzbu zo strany žiakov, učiteľov aj rodičov. Žiaci preukázali veľký záujem o témy zdravia a ekológie, pričom sa aktívne zapájali nielen počas vyučovania, ale aj vo voľnom čase. Praktická a zážitková forma výučby prispela k upevneniu poznatkov a k rozvoju konkrétnych zručností, ktoré sú prenositeľné do každodenného života.
Výstupy projektu:
Zhodnotenie a prínos:
Projekt Zdravé jedlo — zdravý svet priniesol hmatateľné výsledky vo vzdelávaní žiakov o zdravom životnom štýle a environmentálnej zodpovednosti. Žiaci nadobudli nielen teoretické poznatky, ale aj praktické zručnosti v oblasti pestovania a prípravy jedál. Spolupráca s odborníkmi a partnermi prispela k vysokej kvalite aktivít. Projekt posilnil aj komunitný rozmer školy.
Ďakujeme Nadačnému fondu Kaufland pri Nadácii Centra pre filantropiu za podporu a dôveru. Vďaka nej sme mohli zrealizovať zážitkové učenie, ktoré prepája zdravý životný štýl s environmentálnou výchovou a prináša žiakom nové vedomosti, zručnosti aj motiváciu do každodenného života.