Novinky
Hurá, prázdniny...
Slávnostné ukončenie školského roka
Koniec školského roka je vždy čas obzrieť sa za našou prácou a životom. Kam sme sa dostali, v čom sme sa zlepšili? Kto stojí za našimi úspechmi? V tento deň ďakujeme všetkým, ktorí prispeli k tomu aby sme boli múdri a dobre vychovaní. Ďakujeme našim rodičom, učiteľom a učiteľkám, asistentkám aj tetám upratovačkám. Tešíme sa na spoluprácu a nové zážitky v ďalšom školskom roku.
Rozlúčka so školským rokom- opekačka
Škola hrou
Učenie nám ide ľahšie ak sa pritom môžeme aj hrať. Naši učitelia nám občas pripravia práve takéto prekvapenie ako je škola hrou. Za to im patrí veľká vďaka, že nám ponúkli dobrý dôvod prečo chodiť do školy. Tešíme sa na osemsmerovky, animované príbehy z vedy, teamovú spoluprácu, alebo zábavnú prácu s mapou. V budúcom školskom roku si to určite mnohokrát zopakujeme.
Účelové cvičenie a ochrana človeka a prírody
V živote sa čoraz viac stretávame s udalosťami, ktorých priebeh spôsobuje zničenie majetku, ujmu na zdraví a, žiaľ, aj ľudské obete. Dôsledky týchto mimoriadnych udalostí potvrdzujú, že neznalosť vhodne reagovať na vzniknutú situáciu alebo jej podceňovanie spolu s panikou znásobujú straty na životoch a zvyšujú počet ohrození zdravia ľudí. Preto je priam nevyhnutné sa na takéto situácie vopred pripraviť. A práve na to bolo zamerané účelové cvičenie, ktoré naši žiaci v minulých dňoch absolvovali.
Vesmír očami detí
Vesmír očami detí je obľúbená výtvarná súťaž našich žiakov. Preto sme aj tento rok zaslali do okresného kola tie najlepšie výtvarné práce. Naše úsilie bolo ocenené a žiačka 7. ročníka Slávka Ferková získala diplom a vecnú cenu za najlepšiu výtvarnú prácu v okresnom kole. K tomuto úspechu jej prajeme veľa tvorivých nápadov a trpezlivosti vo výtvarnej tvorbe. Žiačku pri tvorbe víťaznej práce viedol vyučujúci výtvarnej výchovy Mgr. Peter Iľkiv.
Workshop o zdravej výžive pre mladších žiakov
Mladší žiaci našej školy absolvovali workshop o zdravej výžive, kde sa zábavnou a interaktívnou formou naučili základy správneho stravovania. Dozvedeli sa, ktoré potraviny sú pre telo prospešné, ako si správne vyskladať jedálniček, čo znamenajú výživové hodnoty a prečo je dôležité obmedziť sladkosti, slané pochutiny či sladené nápoje. Súčasťou workshopu bola aj ochutnávka zdravých potravín. Deti mali možnosť ochutnať čerstvé ovocie, zeleninu, rôzne druhy syrov a pravú slovenskú bryndzu. Zároveň sa zapojili do praktických didaktických hier a aktivít, v ktorých rozlišovali zdravé a nezdravé potraviny, triedili ich do skupín a skladali obrázkové jedálničky. Veľký záujem vzbudila aj časť, kde sa žiaci dozvedeli, aký úžitok máme z domácich zvierat, ako je krava, sliepka, prasiatko a ovca. Tieto informácie im pomohli lepšie pochopiť odkiaľ potraviny pochádzajú. Workshop prebiehal vo výbornej atmosfére. Deti si z neho odniesli nové vedomosti, praktické zručnosti aj pozitívny zážitok.
Ďakujeme Nadačnému fondu Kaufland pri Nadácii Centra pre filantropiu za podporu a dôveru. Vďaka nej sme mohli zrealizovať zážitkové učenie, ktoré prepája zdravý životný štýl s environmentálnou výchovou a prináša žiakom nové vedomosti, zručnosti aj motiváciu do každodenného života.
Rozlúčka s deviatakmi
"Pamätajte, každý z vás sa rozbehne svojou cestou,
ale spomienky na spoločné chvíle vás budú spájať navždy."
Medzinárodný deň detí
Tento školský rok sme MDD na našej škole spojili s výchovným koncertom speváka Martina Krausza, niekdajšieho finalistu súťaže Superstar 2. Ten deťom zaspieval známe slovenské a svetové hity, ale i piesne z vlastnej tvorby. Okrem toho im pripravil diskotéku z obľubených skladieb, ktoré ich zdvihli zo stoličiek.
Športovo- turistický výcvik
V uplynulých dňoch sme prvýkrát zrealizovali športovo- turistický výcvik, ktorý zahŕňal teoretické poznatky a praktické cvičenia v teréne. Žiakom boli poskytnuté znalosti a zručnosti potrebné na bezpečnú a efektívnu turistiku, vrátane orientácie, navigácie, prvej pomoci v prírode, ekológie a ochrany životného prostredia.
Exkurzia do Botanickej záhrady v Košiciach
Začiatkom júna navštívili žiaci našej školy Botanickú záhradu UPJŠ v Košiciach, ktorá v tomto roku oslavuje 75. výročie svojho založenia. S rozlohou 30 hektárov je najväčšou botanickou záhradou na Slovensku. Počas exkurzie si prezreli tropické a subtropické rastliny v skleníkoch a absolvovali zážitkové učenie so sprievodkyňou vo vonkajšom areáli. Na dendrologickom a včelárskom náučnom chodníku spoznávali rôzne druhy drevín a význam včiel pre ekosystém. Veľkým zážitkom bola aj výstava „Motýle exotických trópov“, kde žiaci obdivovali viac ako 100 druhov z celého sveta. Cieľom exkurzie bolo priblížiť žiakom význam ochrany biodiverzity a rôznorodosti ekosystémov.
Exkurzia do ZOO v Košiciach
Žiaci našej školy navštívili Zoologickú záhradu v Košiciach, ktorá patrí svojou rozlohou 288 hektárov k najväčším ZOO v Európe. Chovatelia sa tu starajú o približne 1500 zvierat z rôznych kontinentov. ZOO Košice je jediná na Slovensku, kde môžu návštevníci vidieť tulene obyčajné, tučniaky jednopáse, kondory veľké a mnohé iné vzácne druhy. Našich žiakov najviac zaujali opice, surikaty, leopard a medvede. Cieľom exkurzie bolo objasniť význam ochrany ohrozených živočíšnych druhov a ich prirodzených biotopov. Žiaci získali praktické poznatky o biodiverzite, ekosystémoch a o práci odborníkov, ktorí sa venujú starostlivosti o zvieratá a ochrane prírody.
1
Zriadenie a starostlivosť o školskú záhradku
- 2
Jedným z hlavných pilierov projektu „Zdravé jedlo — zdravý svet“ bolo zriadenie školskej záhradky. V máji sme zakúpili a zmontovali záhony, ktoré boli s pomocou pedagógov a žiakov naplnené substrátom. Žiaci do nich spoločne vysadili semienka mrkvy, reďkovky, šalátu, pažítky, petržlenu, cukety, mäty, bazalky... V priebehu mája sa o výsadbu svedomito starali – pravidelne ju zalievali, odstraňovali burinu, pozorovali rast rastlín, viedli si pestovateľské denníky a vytvárali fotografickú dokumentáciu. V tejto starostlivosti pokračujú aj v júni. V rámci vyučovania boli zaradené aj tematické bloky o sezónnosti, výhodách lokálnych potravín a ekologickom pestovaní. Táto praktická činnosť žiakom umožnila lepšie pochopiť cyklus rastlín a hodnotu vlastnoručne dopestovaného jedla.
Ďakujeme Nadačnému fondu Kaufland pri Nadácii Centra pre filantropiu za podporu. Tešíme sa na ďalšie aktivity, ktoré obohatia naše vyučovanie o dôležité témy zdravia a ekológie.
Exkurzia na Ľubovniansky hrad
Ľubovniansky hrad sa nachádza kúsok od mesta Stará Ľubovňa. V jeho zachovalej časti nájdeme napríklad hradnú kaplnku, kónickú vežu či mučiareň. Medzi najzaujímavejšie však patri múzeum, ktorého súčasťou je historická expozícia dobového nábytku, oblečenia, úžitkových predmetov, umeleckých diel, zbraní a podobne. Návštevníkov oboznamuje so životom a rodokmeňom posledných majiteľov hradu. I našich žiakov veľmi zaujal, keď ho 22.05.2025 navštívili.
Hrad Šariš – najznámejší hrad v našom regióne
Regionálna výchova, ako súčasť vzdelávania na ZŠ, sa podieľa na všestrannom rozvoji osobnosti žiaka a vedie okrem vyzdvihnutia národného povedomia i k znalostiam kultúrnych a prírodných hodnôt, k citu k svojmu bydlisku, obci, regiónu a štátu. Je dôležité, aby žiaci poznali nielen históriu a kultúru vlastnej obce, mesta, ale vedeli sa orientovať aj v turisticky a historicky atraktívnych miestach Slovenska. Preto sme v posledných dňoch zrealizovali niekoľko zaujímavých exkurzií do blízkeho i vzdialenejšieho okolia.
Zážitkové učenie nielen v škole
Projekt „Zážitkové učenie nielen v škole“ je zameraný na rozvoj environmentálneho povedomia žiakov, pedagógov a verejnosti prostredníctvom praktických a zážitkových aktivít. Cieľom je priblížiť dôležitosť ochrany biodiverzity a geodiverzity, podporiť aktívny prístup k ochrane prírody a prepojiť teoretické poznatky so skúsenosťami z reálneho sveta. Hlavnými aktivitami sú exkurzie do ZOO, botanickej záhrady, na včelársky a dendrologický náučný chodník, návšteva tajomného lesa Krakovec ako aj monitorovanie lokálnej biodiverzity a geodiverzity v okolí školy. Súčasťou projektu sú tvorivé dopoludnia, súťaže a spoločenské podujatie na vyhodnotenie projektu, kde budú prezentované práce žiakov. Projekt podporuje aktívne zapojenie žiakov formou zážitkového učenia, experimentov a tímových úloh. Očakávaným výstupom je zvýšenie povedomia o ochrane prírody, praktické znalosti a pozitívny vzťah k životnému prostrediu.
HRAVO o ekológii a zdravej výžive s Kauflandom
Naša škola bola podporená v grantovom programe pre školy „HRAVO o ekológii a zdravej výžive s Kauflandom“.
Vďaka získaným finančným prostriedkom realizujeme projekt „Zdravé jedlo — zdravý svet“, určený pre žiakov 1. a 2. stupňa, vrátane detí zo sociálne znevýhodneného prostredia.
Cieľom projektu je podporiť zdravé stravovacie návyky a environmentálne povedomie prostredníctvom workshopov, praktických aktivít, kulinárskych dielní, prednášok a exkurzií. Žiaci sa naučia čítať etikety na potravinách, minimalizovať potravinový odpad a pestovať vlastnú zeleninu v školskej záhrade.
Ďakujeme Nadačnému fondu Kaufland pri NCpF za podporu a tešíme sa na nové aktivity, ktoré obohatia vyučovanie o dôležité témy zdravia a ekológie.
Exkurzia do Jasovskej jaskyne
Dňa 20. mája 2025 sa žiaci 4. až 9. ročníka ZŠ Ľutina zúčastnili výchovno-vzdelávacej exkurzie do Jasovskej jaskyne, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne Národného parku Slovenský kras. Známa je výskytom bohatej kalcitovej sintrovej výplne a pozoruhodnými skalnými tvarmi. Žiaci mali možnosť obdivovať podzemné priestory a dozvedieť sa množstvo zaujímavostí o vzniku jaskýň, ich vývoji a význame ochrany prírody. Súčasťou prehliadky bol odborný výklad sprievodcu, ktorý žiakom priblížil aj faunu, flóru a históriu tejto národnej prírodnej pamiatky. Exkurzia bola pre deti nielen pútavým zážitkom, ale aj prínosnou súčasťou prírodovedného vzdelávania.
Pietna spomienka
Dňa 7.5.2025 sa uskutočnila v obci Ľutina pietna spomienka spojená s kladením vencov a odhalením pamätnej tabule Plk. Petrovi Radačovskému, na ktorej sa zúčastnili aj žiaci našej školy.
Deň Zeme
Niekedy je náročné uvedomiť si skutočnosť, že my všetci sme súčasťou prírody a pritom ju sami deň čo deň znečisťujeme. A teraz nemyslíme len na odhadzovanie odpadkov mimo koša ale i napríklad bezhlavé nakupovanie a produkovanie veľkého množstva odpadu, ktorým zahlcujeme našu planétu.
Preto sme si i tento rok pripomenuli Deň Zeme na našej škole nielen rôznymi edukačnými aktivitami ale aj praktickým vyčistením a skrášlením okolia školy či obce, kde sa naša škola nachádza. Do aktivít sa za slnečných lúčov a s elánom zapojili malí aj veľkí žiaci spolu so svojimi pedagógmi.