Programuj hravo

Naša škola sa v škol.roku 2020/21 zapojila do grantového programu ENTER pre školy 2020 – Digitálna generácia.

Cieľom grantového programu je sprístupniť žiakom a žiačkam druhého stupňa základných škôl hravou, zaujímavou a interaktívnou formou svet digitálnych technológií a programovania prostredníctvom micro:bitov. Micro:bity môžu byť využité nielen na hodinách informatiky, ale aj na všetkých ostatných predmetoch, pretože ich využitie je veľmi praktické a variabilné.

Na zabezpečenie sád micro:bitov a ich doplnkov sme od nadácie získali 955,90 €.

Prečo sme sa rozhodli uchádzať o grant na zakúpenie sady micro:bit:

1. O grant na zakúpenie sady micro:bit sme sa rozhodli uchádzať z dôvodov zvýšenia atraktívnosti vyučovania informatiky a ďalších príbuzných predmetov v našej škole.

2.Ďalším dôvodom je snaha o zlepšenie stavu digitálnych zručností učiteľov školy a žiakov a aktualizáciu týchto kompetencií v súlade so súčasnými trendmi.

3. Nie bezvýznamným dôvodom je aj úspora finančných prostriedkov  školy vo výške grantu, ktoré by mohli byť eventuálne využité na  finančné ohodnotenie vyučujúcich, ktorí budú  aktívne realizovať projekt  v pilotnej fáze projektu.

4. Silný nástroj zameraný na širšie spektrum žiakov, ktorí by si mohli v budúcnosti vybrať stredné školy so zameraním na IT a digitálny priemysel.

Ciele projektu:

1. Zmodernizovať a zatraktívniť obsah vyučovania informatiky a techniky na našej škole.

2. Rozvíjať digitálne zručnosti  inovatívnym spôsobom.

3. Zaradiť prácu s micro:bitmi a programovanie v 9.ročníku v predmete Technika - podporiť upevňovanie a rozvoj  digitálnych zručností získaných v 2-8.ročníku základnej školy pre odchádzajúcich žiakov - absolventov našej školy.

4. Zaradiť do vzdelávania v súvislosti s  micro:bitmi  viacero vyučujúcich školy- prípadne všetkých. Dôvodom je neustála zmena vyučujúcich v predmete Informatika v každom školskom roku.

5. Využiť prácu s micro:bitmi  aj ako motivačný aspekt k lepším vzdelávacím výsledkom,  najmä u  žiakov z marginalizovaných spoločenských skupín.

6. Využívať sady micro:bitov udržateľným spôsobom ako trvalú súčasť vyučovania aj  v budúcich školských rokoch s  predpokladaným finančným prispením  základnej školy v prípade zmeny použiteľnosti niektorých zakúpených súčastí systému.

7. Podporovať záujem dievčat o  hlbšie poznanie v informatike a ich alternatívne nasmerovanie na programátorské a IT odbory ako jednu z možností ďalšieho vzdelávania.

Konkrétne aktivity na dosiahnutie cieľov:

1. Plánovacie stretnutie - Informovanie zainteresovaných o projekte, rozdelenie úloh a oboznámenie o časovom harmonograme realizácie projektu.
  2. Nákup sádmicro:bitov - Výber a nákup kompaktných sad micro:bitov a doplnkových prostriedkov.
  3. Školenie vyučujúcich - Dôsledne vyškolenie vyučujúcich  pre  bezproblémovú aplikáciu získaných kompetencií vo vyučovaní  v súvislosti s  projektom.
  4. Aplikácia vo vyučovaní - Systematické zaradenie do vyučovacieho procesu.
  5. Vyhodnotenie a záverečná správa - Spracovanie záverečnej správy projektu.

Doplňujúce informácie:

Okrem štandardných postupov ako je prezenčná výučba  využívame aj skupinovú prácu žiakov s rozdielnou úrovňou digitálnych zručností a samostatnú prácu žiakov s využitím youtube edukačných videí. Dlhodobá udržateľnosť projektu bude zabezpečená zaradením  práce s micro:bitmi do tematických plánov informatiky, informatickej výchovy a techniky. V prípade znefunkčnenia niektorých súčastí - nepredpokladáme to v prvých rokoch používania - škola doplní potrebné súčasti zo svojho rozpočtu.