Navigácia

Škola priateľská k deťom Spolu múdrejší Zelená škola Bezpečne na internete ENVIROPROJEKT 2023 Projekt „Čisté telo“ s DM drogériou ENTER pre školy 2020 Školské ovocie Školské mlieko Podpora etického správania sa a hodnotového vzdelávania v školách Plamienok lásky

Škola priateľská k deťom

V školskom roku 2014/2015 sa naša škola zapojila  do  projektu Slovenského výboru UNICEF pod názvom Škola priateľská k deťom. Program Škola priateľská k deťom je medzinárodným programom UNICEF. Ministerstvo školstva SR odporúča tento program školám ako vhodný doplnok ľudskoprávnej problematiky v Pedagogicko – organizačných pokynoch pre školský rok 2014/2015.

Škola priateľská k deťom (Child Friendly School) je globálnou iniciatívou detského fondu UNICEF. Jej cieľom je vytvárať prostredie priateľské k deťom v školách a školských zariadeniach na základe uplatňovať ako kľúčový faktor Dohovor o právach dieťaťa.

Kritériá sú stanovované Slovenským výborom pre UNICEF v súlade s podmienkami Slovenska. Ich napĺňanie je prínosom pre deti, dospelých, komunitu ako aj celú spoločnosť.

Myšlienka Školy priateľskej k deťom

Zámerom Slovenského výboru pre UNICEF je podporiť školy vo vytváraní školského prostredia, ktoré nielen rešpektuje jednotlivé články platného Dohovoru o právach dieťaťa (medzinárodná platná norma kodifikujúca práva dieťaťa), ale ich aj reálne uplatňuje, čím vytvára na škole atmosféru otvorenú a ústretovú voči deťom.

Motivuje školy, aby vytvorili pre žiakov priestor na ich aktívnu participáciu, minimálne vo forme vypočutia názoru pri všetkých rozhodnutiach, ktoré sa ich bezprostredne týkajú. V Školách priateľských k deťom je prirodzené, že nezabúdajú prispôsobovať rozhodovania záujmom dieťaťa, teda v zmysle preambuly, ktorá sa začína slovami "Dieťa predovšetkým …"

 

Podmienkou pre účasť na projekte a získanie titulu ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM je splnenie nasledujúcich kritérií:

  1. Informovanie detí a rodičov o programe ŠPD
  2. Školenie o programe pre celý personál školy
  3. Nástenka venovaná právam detí, Linke detskej istoty a spolupráci s UNICEF
  4. Práva detí v školskom vzdelávacom programe
  5. Participácia detí na chode školy
  6. Zapájanie sa do aktivít UNICEF Slovensko
  7. Aktivita organizovaná žiakmi z ich iniciatívy

 

Nástenka k projektu Škola priateľská k deťom

                               

 

 

 

 

Viac o projekte ŠPD sa dozviete tu:                                             http://www.unicef.sk/skoly/skola-priatelska-k-detom

 

Kritériá a termíny

Základná úroveň

Kritériá získania titulu Škola priateľská k deťom

1. Informovanie detí a rodičov o programe ŠPD

Celá škola a celá školská komunita by mala byť informovaná o tom, že ste sa ako škola zapojili do programu: teda pedagógovia, nepedagogický personál, žiaci, rodičia.
Formy:

  • Web stránka
  • Zápisnica z rady školy
  • Článok v školskom časopise
  • Rozhlasové okienko
  • Informácia rodičom formou mailu od triedneho učiteľa
  • Leták pre rodičov
  • Článok v školskom časopise

Oznam na web stránke školy by mal byť samozrejmosťou. Odporúčame tiež vytvorenie samostatnej sekcie Škola priateľská k deťom alebo UNICEF priamo na webovej stránke školy.
Informovanie rodičov by malo prebehnúť najmä prostredníctvom zasadnutia rady školy. Rodičia by mali byť tiež oboznámení s témou práv detí, hlavne v kontexte správneho pochopenia práv detí.
Deti by mali byť do prípravy takýchto aktivít zapojené. Môžu pripraviť rozhlasové okienko, leták pre rodičov....Pokiaľ sa majú deti aktívne spolupodieľať na vytváraní atmosféry v duchu ŠPD, musia byť o zapojení školy do programu vhodnou formou čo najskôr informované. Ideálna je napr. spoločná tvorba školského poriadku.

Termín: 31. október 2014

2. Školenie pre celý personál školy

Personál školy tvorí okrem pedagógov aj školník, tety kuchárky, pani upratovačka, samozrejme, pedagógovia a neodmysliteľne vedenie školy. Je potrebné, aby sa s podstatou programu stotožnilo najmä samotné vedenie školy, a to bolo významným motorom v uplatňovaní programu: poskytovalo dostatočnú podporu koordinátorom programu, motivovalo celý kolektív zamestnancov k zvýšenému oboznamovaniu sa s právami detí a aj s tým, ako ich vnímajú samotné deti. Pochopenie dôležitosti a významu práv detí je základným predpokladom okrem iného toho, aby učitelia dostatočne skoro vedeli identifikovať signály násilia páchanom na deťoch: šikanovanie, domáce násilie, psychické týranie, kyberšikana, zanedbávanie starostlivosti, sexuálne zneužívanie. Je potrebné, aby každý zamestnanec vedel, kam sa v prípade problému týkajúceho sa žiaka môže obrátiť, a aby o týchto možnostiach informoval aj samotné dieťa. Preto je nevyhnutné, aby sa na školení zúčastnil celý personál školy.

Predpokladaný časový rozsah min. 90 minút. Školenie by malo pozostávať z častí:

  • UNICEF v skratke, práva dieťaťa, možnosti pomoci deťom
  • Idea programu ŠPD a jednotlivé kritériá
  • Aktivita - ukážka interaktívnej výučby detských práv / film / diskusia

Skúste pripraviť školenie pútavou, zábavnou formou - zahrajte sa interaktívnu hru na tému detských práv, spomeňte si na svoje zážitky zo školských čias, vžite sa do kože vašich žiakov. Prizvite na školenie aj zástupcov detí.

Termín: 30. november 2014

3. Nástenka venovaná právam detí, spolupráci s UNICEF a Linke detskej  istoty

Nástenka ako jeden z informačných kanálov by mala byť vytvorená hneď na začiatku školského roka a umiestnená na viditeľnom mieste vo vstupných priestoroch školy, kde bude denne prístupná žiakom, učiteľom, rodičom i všetkým návštevníkom školy.
Pre docielenie pocitu bezpečia na vašej škole musia učitelia čo najskôr, dôsledne a opakovanie informovať deti o všetkých dostupných možnostiach kam alebo na koho sa môžu so svojimi problémami obrátiť: telefonické a internetové anonymné linky pomoci, lekár, učiteľ, psychológ, sociálne služby, polícia.
Čo by mala nástenka obsahovať:

  • Práva detí napísané alebo zobrazené formou prijateľnou pre deti
  • UNICEF v rozvojových krajinách
  • Viditeľné umiestnenie čísla Linky detskej istoty 116 111 Strhnutie čísla z nástenky nemusí znamenať vandalizmus žiakov, ale potrebu číslo použiť.
  • Pravidelné a včasné informácie o aktivitách školy v spolupráci s UNICEF Slovensko
  • Nástenka musí byť aktualizovaná a „živá", teda zaujímavá a pútavá, ideálne spravená samotnými deťmi.. nestačia fotografie nástenky, kde sú umiestnené len plagáty UNICEF

Termín: 15. október 2014 a 15. máj 2015

4. Práva detí v školskom vzdelávacom programe

Školský vzdelávací program ako jeden zo základných dokumentov školy musí obsahovať zmienku o zapojení školy do celoročného programu Škola priateľská k deťom.
Taktiež jednotlivé oblasti ŠkvP by mali byť v súlade s Dohovorom o právach dieťaťa, teda v zmysle preambuly "v najlepšom záujme dieťaťa". Princípy Dohovoru sa dajú premietnuť skoro do všetkých oblastí ŠkVP, pričom sa týkajú minimálne strategického smerovania školy, jednotlivých učebných osnov, ako aj výchovných princípov. Ideálnym spôsobom sa postupne môžu preniesť aj do oblasti systému hodnotenia, nastavenia participačných mechanizmov (spoluúčasť žiakov na rozhodnutiach školy), materiálneho zabezpečenia či ďalšieho vzdelávania odborných pracovníkov.

Uvedenie práv dieťaťa v ŠkVP je nedostatočné, pokiaľ ide len o vymenovanie práv ako takých v niekoľkých bodoch.
Škola, ktorá je zapojená do programu by mala mať v ŠkVP uvedené, že rešpektovanie a výučba práv detí je jedným zo základným smerov stratégie školy.

Dôležité je spomenúť existenciu Žiackej školskej rady, podporu práce ŽSR zo strany vedenia a pedagógov, čím škola rešpektuje názory, návrhy, pripomienky žiakov k čomukoľvek na ich škole a umožniť ŽSR participovať na tvorbe školských dokumentov, a tým na chode školy ako takom.

Výučbu o právach detí je možné zakomponovať do častí:

  • Stratégia (ciele) školy, vízia, zameranie školy
  • Škola ako životný priestor
  • Občianske kompetencie žiaka

Školský poriadok ako ďalší zo základných dokumentov školy sa prihovára priamo žiakom a mal by tak byť vytvorený v jazyku, ktorému deti rozumejú, ideálne spolu s nimi. Odporúčame zjemniť príkazovú a zákazovú časť tohto dokumentu, školský poriadok by mal nabádať k priateľskému správaniu medzi žiakmi, rešpektu, netolerancii šikany a podobne - teda dodržiavaniu práv ostatných.

Termín : 31. november 2014-link na web stránku školy, kde je ŠVP

5. Participácia detí na chode školy

Participácia detí a mladých ľudí na všetkom, čo sa v ich škole deje a čo sa ich týka, je nielen ich právo (článok 12 Dohovoru), ale je jedným zo štyroch základných princípov Dohovoru o právach dieťaťa, reprezentuje podstatu - ducha Dohovoru. Škola priateľská k deťom by mala mať "otvorené" dvere riaditeľne pre každého. Ak vaši žiaci cítia, že ich slová sú pre vás dôležité, naučia sa, že môžu ovplyvňovať veci vo svojom okolí. Deti a mladí ľudia sa budú cítiť sebaistejšie, budujú si sebavedomie, ktoré ich chráni v škole aj mimo školy.

  • Anonymná poštová schránka
  • Otvorené dvere na riaditeľni
  • Spoločné rodičovské združenia
  • Deň naopak-deti v pozícii učiteľov

Spoločné rodičovské združenia – teda rodičovské združenia za účasti žiakov, nie konzultačné, sú povinnou súčasťou programu. Ideálne 2 x za školský rok v každej triede.
Ich cieľom je otvorená komunikácia a upevnenie vzťahov medzi učiteľom, rodičmi a deťmi, bezprostredné riešenie prípadných konfliktov a lepšie pochopenie na všetkých troch stranách. Skúste spraviť takéto rodičovské združenie hravou formou – inak ako bežné rodičovské združenie, vyskúšajte si niektorú z interaktívnych hier z našich publikácií..áno spolu s rodičmi. Ďalšou možnosťou je nechať deti prezentovať ich aktivity, rodičia sú často prekvapení.Školy, ktoré takéto formu vyskúšali, aj keď to nebolo úplne jednoduché zorganizovať, boli s výsledkami nadšené. Takáto aktivita významne prispeje k zmene klímy na priateľskejšiu na celej škole.

Termín: 30. máj 2015

6. Zapájať sa do aktivít UNICEF Slovensko

Aktivity sú pre žiakov často ich prvým kontaktom s dobrovoľníctvom a pomáhajú prebudiť či upevniť v deťoch a mladých ľuďoch pocit solidarity voči ich rovesníkom žijúcich v chudobných krajinách a morálne hodnoty práve tým, že sa na nich aktívne sami podieľajú.

Škola priateľská k deťom sa počas roka zapojí do aktivity Školy pre Afriku a tiež do celoslovenskej zbierky Týždeň modrého gombíka. Aktivity ako Škola v krabici alebo Priatelia detí UNICEF sú ďalšími možnosťami ako pomôcť deťom v krajinách s nízkym prímom na obyvateľa.

Všetky školy zapojené do programu môžu absolvovať interaktívne stretnutie s vyškoleným Junior ambasádorom UNICEF. 90-minútové stretnutia priamo na vašej škole sú pre žiakov a študentov možnosťou stretnúť sa s vekovo príbuzným, mladým človekom, ktorý im cez rolové hry, aktivity vyžadujúce kreativitu a diskusie priblíži problematiku práv detí a globálnych súvislostí. Je dôležité, aby škola vytvorila priestor pre toto stretnutie s ohľadom na časové možnosti Junior ambasádora.

  • Školy pre Afriku
  • Týždeň modrého gombíka
  • Návšteva Junior ambasádora

 

Škola pre Afriku: 31. december 2014

Týždeň modrého gombíka: 31. máj 2015

7. Aktívne žiacke školské rady

Aktívne žiacke školské rady resp. študentské parlamenty sú významnou súčasťou aktívnej participácie detí na chode školy. Pre stredné školy vyplýva táto povinnosť zo zákona. Zriadenie žiackej školskej rady na základných školách je základným krokom k budovaniu aktívnej participácie detí na chode škole.

Tam, kde takáto rada nefunguje, by mala škola vytvoriť priestor pre jej vznik, mala by byť žiakom nápomocná pri jej vytváraní a bude s ňou spolupracovať. ŽŠR by nemala mať len formálny charakter. Touto podmienkou sledujeme zámer posilniť kompetencie rozhodovania a realizovania sa detí a mladých ľudí. Priestor poskytnutý žiakom pre ich iniciatívu má za cieľ zredukovať pasivitu voči veciam verejným, budovať globálne občianstvo, rešpekt voči iným bytostiam a životnému prostrediu a zvyšovať zainteresovanosť a angažovanosť v rámci ich bezprostredného okolia. Samotná organizácia zvolenej aktivity utužuje kolektív a vedie mladých ľudí k budovaniu organizačných, komunikačných a sociálnych zručností, ako i samostatnosti, schopnosti riešiť konflikty, nachádzať konsenzus, spolupracovať v tíme.

Zdôrazňujeme, že ide o nápad, iniciatívu a realizáciu aktivity detí, nie dospelých. Schopnosť reflektovať a uvedomovať si nielen vlastné potreby, ale aj potreby svojho okolia a ľudí v ňom, je jednou zo sociálnych zručností, ktoré by mala škola v deťoch pestovať. Výsledkom by mal byť aktívny prístup k riešeniu nedostatkov a skvalitňovanie nielen prostredia, ale aj medziľudských vzťahov. Významnou mierou tiež posilňuje uvedomovanie si zodpovednosti za vlastné konanie a prevzatú iniciatívu u detí.

  • Zriadenie žiackej školskej rady
  • Podpora činnosti žiackej školskej rady
  • Aktivity zorganizované žiackou školskou radou
  • Poskytnutie emailovej adresy zástupcu ŽSR
  • Aktívna komunikácia zástupcu ŽSR s UNICEF

Termín: 31. máj 2015

 

 

Linka detskej istoty ako národný program Slovenského výboru pre UNICEF poskytuje v súčasnosti komplexné služby s cieľom pomáhať deťom na Slovensku ako aj ich rodičom, ktorí sa ocitnú v situácii, kedy si nevedia dať rady. VIAC na  http://www.unicef.sk/sk/ldi

 

Potrebuješ sa porozprávať?

Trápi Ťa niečo, čo nik nevie?

Potrebuješ sa poradiť?

Cítiš sa osamelo?

Niekto Ti ubližuje?

Linka detskej istoty:

116 111

 

 

Za školský rok 2014 / 2015 bol našej škole Slovenským výborom pre UNICEF udelený titul
ŠKOLA PRIATEĽSKÁ K DEŤOM.

 

Aktuality

Kontakt

  • Základná škola
    Ľutina 4
    082 57 Ľutina
  • 0905 966 403 - Mgr. Ján Sciranka, riaditeľ školy
    0917 476 292 - Mgr. Marek Adamečko, zástupca rš


    Úradné hodiny - vedenie školy:
    Po: 13:00 - 15:00
    Ut: 13:00 - 15:00
    St: 10:00 - 15:00
    Št: 8:00 - 15:00

    Úradné hodiny - hospodársko-správny úsek
    Po, Ut, St, Št: 8:00 - 14:00

    Konzultačné hodiny pre rodičov:
    Prvá streda v mesiaci od 8,00 - 13,00 hod.

    e-mail školy: skola@zslutina.sk

Fotogaléria