Školský poriadok Štatút školy Aktualizačné vzdelávanie Zriaďovacia listina Systém hodnotenia žiakov Správa o výchovno-vzdelávacej činnosti Dokumenty pre rodičov Kolektívna zmluva

Systém hodnotenia žiakov

Hodnotenie žiakov v šk. roku 2023/2024

Kritéria hodnotenia žiaka ISCED 1-primárne vzdelávanie

Pri hodnotení predmetov v školskom roku 2023/2024 budeme postupovať  podľa bodového systému, všetky predmety sú klasifikované bodmi prepočítanými na percentuálne zvládnutie učiva a pretransformované do známky v zmysle Školského vzdelávacieho programu.

Hodnotenie a klasifikácia žiakov v bežnej triede vychádza z Metodického pokynu č. 22/2011-R na hodnotenie žiakov základnej školy ISCED-1, č.2011-3121/12824:4-921, vydaný MŠVVaŠ SR platného od 1. mája 2011.

Žiaci 1. stupňa (1.- 4roč.) budú klasifikovaní známkou z predmetov SJL, MAT, ANJ, PVO, PDA, VLA.

Všetky ostatné predmety: ZBN, INF, DOV, TSV, PVC, VYV, ETV, HUV, NBV na konci hodnotiaceho obdobia budú hodnotené formou:

a)  „aktívne absolvoval“, ak sa žiak na vyučovaní vyučovacieho predmetu aktívne zúčastňoval,

b)  „absolvoval“, ak sa žiak na vyučovaní nezúčastňoval alebo bol prítomný a zo závažných dôvodov nepracoval alebo

c)  „neabsolvoval“, ak žiak na vyučovaní vyučovacieho predmetu nepracoval alebo sa neospravedlnene vyučovania nezúčastňoval. (Zákon  č. 245/2008 Z. z. § 55 ods.12)

Vo výchovných predmetoch neklasifikujeme žiakov známkami. Pri práci ich motivujeme, usmerňujeme a podporujeme ich osobnostný vývoj. Na vyučovacích hodinách berieme ohľad na schopnosti žiakov, na ich nadanie, záujem, ambície a vkus.

Hodnotenie a klasifikácia žiakov v špeciálnych triedach sa vykonáva podľa Metodického pokynu č.19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie, č.: 2015-7248/8803:2-10F0, vydaný MŠVVaŠ SR platného od 1. septembra 2015.

Výchovné predmety: RDV, ETV, NBV, PVC, HUV, VYV, TEV budú hodnotené formou:

a)  aktívne absolvoval“, ak sa žiak na vyučovaní vyučovacieho predmetu aktívne zúčastňoval,

Ostatné predmety: SJL, MAT, INF, SEE, FYZ, BIO, DEJ, GEG, OBN, VU, RVK, RGZ  budú klasifikované známkou.

Kritéria hodnotenia žiaka ISCED 2-nižšie stredné vzdelávanie

Na 2. stupni ZŠ bude predmet ETV, telesná a športová výchova, náboženská výchova hodnotený slovne slovom aktívne absolvoval – skratka abbs.

Na vysvedčení a v katalógovom liste sa uvádza :

aktívne absolvoval, ak sa žiak na vyučovaní vyučovacieho predmetu  aktívne zúčastňoval, (skratka aabs)

absolvoval, ak sa žiak na vyučovaní vyučovacieho predmetu ospravedlnene nezúčastňoval alebo bol prítomný a zo závažných dôvodov nepracoval (skratka abs),

neabsolvoval, ak žiak na vyučovaní vyučovacieho predmetu nepracoval alebo sa neospravedlnene vyučovania nezúčastňoval (skratka neabs).

Žiak z vyučovacieho predmetu neprospel, ak  je hodnotený klasifikačným stupňom nedostatočný, nesplnil ciele vzdelávania vo vyučovacom predmete, neabsolvoval vyučovací predmet.  (USMERNENIE K SÚHRNNÉMU HODNOTENIU ŽIAKOV ZÁKLADNÝCH ŠKÔL 1. januára 2022 nadobudla účinnosť novela školského zákona č. 415/2021 Z. z., ktorá (okrem iného) upravuje priebežné hodnotenie žiaka počas školského roka a súhrnné hodnotenie žiaka za prvý polrok a druhý polrok školského roka.)

Dňa 6.9.2023 prerokované na pedagogickej rade.