NOC KNIŽNICI

Základnej školy v Ľutine

II. ročník

Zo dňa 16. na 17. 11. 2011 sa v rámci Klubu čitateľov školskej knižnice uskutočnila akcia Noc v knižnici s Roaldom Dahlom. Akcia, ktorá bola zároveň určená pre žiakov 4. ročníka a žiakov II. stupňa základnej školy, začala o 17.00 hod. v budove Základnej školy v Ľutine. Vedúcou tejto akcie bola školská knihovníčka  Mgr. Lucia Jusková. Pedagogický dozor tvorili šiesti učitelia ZŠ v Ľutine, a to PaedDr. Ján Paško, Mgr. Lucia Jusková, Mgr. Lenka Semanová, Mgr. Mária Baňasová, Mgr. Ľudmila Gürtlerová a Bc. Janka Sakalová. Spolu sa tejto akcie zúčastnilo 34 žiakov zo Základnej školy v Ľutine a 4 žiaci z iných škôl nášho okresu.

Žiaci sa o akcii mohli dozvedieť z plagátu, ktorý bol zavesený na školskej internetovej stránke a na dverách školskej knižnice. Rodičia mohli vyjadriť svoj súhlas so zúčastnením sa svojho dieťaťa na tejto akcii prostredníctvom podpísania a odovzdania tlačiva pod názvom Oznámenie o školskej akcii. Prostredníctvom neho mohli získať podrobnejšie informácie o celej akcii, a to informácie o čase začiatku a ukončenia akcie, o programe, o zložení pedagogického dozoru, o spôsobe dopravenia svojich detí domov, o potrebných veciach, ktoré by si žiaci mali priniesť.

Úvodným bodom programu celej akcie bola prezentácia svojej obľúbenej knihy žiakmi, ktorí si mali priniesť knihu, ktorá sa im najviac páči, a preto by ju chceli odporúčať aj ostatným. Všetci už spomenutí pedagógovia sa pod vedením Mgr. Lucie Juskovej aktívne podieľali na príprave a realizácii večernej hry pre žiakov. Táto hra bola jadrom celej akcie, kedy sa žiaci nielen bavili, ale sa aj netradičným spôsobom zoznámili so spisovateľom Roaldom Dahlom, s jeho tvorbou, postavami jeho kníh a pod. V rámci večernej hry žiaci v skupinách absolvovali osem súťažných disciplín, pričom každú disciplínu mal na starosti jeden z pedagógov (PaedDr. Ján Paško – Charlie a továreň na čokoládu, Mgr. Lucia Jusková – Život Roalda Dahla, Mgr. Lenka Semanová – Úryvky z kníh Roalda Dahla, Mgr. Mária Baňasová – Ilustrácie v knihách Roalda Dahla, Mgr. Ľudmila Gürtlerová – Knihy Roalda Dahla, Janka Sakalová – Postavy z kníh Roalda Dahla, Kto je kto). Učitelia mali na sebe zároveň oblečený kostým nejakej známej postavy z knihy Roalda Dahla (PaedDr. Ján Paško – Willy Wonka, Mgr. Lucia Jusková – riaditeľka Byvolská, Mgr. Lenka Semanová – Viola Fialová, Mgr. Mária Baňasová – učiteľka Medušková, Mgr. Ľudmila Gürtlerová – hlavná čarodejnica sveta, Bc. Jana Sakalová – Matilda). Body za jednotlivé disciplíny zapisovali žiakom do bodovacích hárkov učitelia ako vedúci jednotlivých stanovíšť. Všetci žiaci si domov odniesli nejakú výhru, hoci to bola len maličkosť.

Celá akcia mala u žiakov veľký úspech. Hneď ako prišli do školy, boli zvedaví, či niečo podobné bude naplánované aj na ďalšie roky. Avšak nielen žiaci, ale aj zúčastnení učitelia sa cítili veľmi dobre. Aby sme to zhrnuli, môžeme povedať, že akcia sa vydarila a splnila svoj cieľ, teda posilňovať záujem a lásku detí ku knihám Roalda Dahla.

Mgr. Lucia Jusková, školský knihovník

I. ročník

Zo dňa 16. na 17. 11. 2010 sa v rámci Klubu čitateľov školskej knižnice uskutočnila akcia Noc v knižnici. Akcia, ktorá bola zároveň určená pre žiakov II. stupňa základnej školy, začala o 17.00 hod. v budove Základnej školy Ľutina. Vedúcou tejto akcie bola školská knihovníčka  Mgr. Lucia Michalská. Pedagogický dozor tvorili ôsmi učitelia ZŠ Ľutina, a to PaedDr. Ján Paško, Mgr. Lucia Jusková, Mgr. Lenka Semanová, Mgr. Anna Timurová, Mgr. Mária Baňasová, Mgr. Gabriela Blenkush, Mgr. Ľudmila Gürtlerová a Bc. Jana Sakalová. Žiaci sa o akcii mohli dozvedieť z plagátov, ktoré boli zavesené na nástenke v každej triede.

Úvodným bodom programu celej akcie bola prezentácia svojej obľúbenej knihy žiakmi, ktorí si mali priniesť knihu, ktorá sa im najviac páči, a preto by ju chceli odporúčať aj ostatným. Všetci už spomenutí pedagógovia sa pod  vedením Mgr. Lucie Juskovej aktívne podieľali na príprave a realizácii večernej hry pre žiakov. Táto hra bola jadrom celej akcie, kedy sa žiaci nielen bavili, ale si aj preverili svoje vedomosti o rôznych knihách, ich autoroch, postavách a pod. V rámci večernej hry žiaci v skupinách absolvovali osem súťažných disciplín, pričom každú disciplínu mal na starosti jeden z pedagógov (PaedDr. Ján Paško – Tajnička, Mgr. Lucia Michalská – Filmové repliky, Mgr. Lenka Semanová – Ukážky z kníh, Mgr. Anna Timurová – Hudobné ukážky, Mgr. Mária Baňasová – Knižné ilustrácie, Mgr. Gabriela Blenkush – Skladačka, Mgr. Ľudmila Gürtlerová – Známe dvojice z kníh, Bc. Jana Sakalová – Fotky našich milých učiteľov). Učitelia zároveň mali na sebe kostým nejakej známej postavy z knihy (PaedDr. Ján Paško – Harry Potter, Mgr. Lucia Jusková – Snehulienka, Mgr. Lenka Semanová – Popoluška, Mgr. Anna Timurová – vodník, Mgr. Mária Baňasová – Pipi Dlhá pančucha, Mgr. Ľudmila Gürtlerová – Rybana, Bc. Jana Sakalová – Marfa). Body za jednotlivé disciplíny zapisovali žiakom do bodovacích hárkov učitelia ako vedúci jednotlivých stanovíšť. Všetci žiaci si domov odniesli nejakú výhru, hoci to bola len maličkosť. Nám všetkým bolo v škole tak dobre, že sa nám ani nechcelo ísť domov. Keďže boli žiaci ešte plní síl, niektorí si zatancovali belgický tanec spolu s pani učiteľkami, zatiaľ čo ostatní, prevažne chlapci, si zahrali futbal na školskom ihrisku. Počas akcie nedošlo k žiadnemu úrazu, žiaci sa správali v súlade so školským poriadkom. Celá akcia mala u žiakov veľký úspech.

Aby sme to zhrnuli, môžeme povedať, že akcia sa vydarila a splnila svoj cieľ, teda posilňovať záujem a lásku detí ku knihám a ich postavám.

Mgr. Lucia Jusková, školský knihovník