SEPAROVANIE ODPADU

"Ten kto separuje odpad, šetrí prírodné zdroje a je ohľaduplný k životnému prostrediu"

Problematika ochrany životného prostredia sa v súčasnosti dostáva do popredia, a s tým je úzko spätá separácia odpadu napr. starého nepotrebného  papiera, hliníkových viečok, tetrapakových krabičiek od mlieka,  plastových vrchnáčikov z PVC fliaš alebo nepotrebného elektroodpadu, ktorý v mnohých domácnostiach, školách a podnikoch zaťažuje priestory a následne vyhodením do zmiešaného odpadu aj životné prostredie.

Aj našim žiakom už niekoľko rokov záleží na životnom prostredí a snažíme sa ako škola  prostredníctvom rôznych enviromentálnych  aktivít a súťaží  rozvíjať a pestovať pocit zodpovednosti za prostredie, v ktorom žijeme.

Dokument na stiahnutie:

Prezentácia o tom, ako to funguje so separáciou odpadu u nás v škole:            Recyklohry_2011.ppt

RECYKLOHRY

Naša škola sa zapojila do školského recyklačného programu Recyklohry. Program usporadúva spoločnosť ASEKOL SK, ktorá zaisťuje zber a recykláciu elektrozariadení, ktoré už doslúžili.

Cieľom projektu je zvýšiť povedomie o triedení odpadov u mladej generácie a tiež zaistiť recykláciu drobných elektrozariadení v čo najvyššej miere.

V rámci projektu Recyklohry je naša škola vybavená zbernou nádobou na vyradené drobné elektrozariadenia, ktorá sa nachádza na chodbe oproti školskej knižnici.

Každý žiak môže do školy nosiť nepotrebné drobné elektrospotrebiče (napríklad starý mobil, kalkulačku, telefón, elektrohračku, drobné počítačové vybavenie, discman, walkmen, fén, alebo MP3 prehrávač, ale napríklad tiež varnú kanvicu, kulmu, klávesnice od PC alebo aj myši atď.).

Naši žiaci sa zároveň môžu zapojiť do zábavných hier a súťaží, výtvarných či fotografických úloh a kvízov z oblasti triedenia a recyklácie odpadov, ktoré bude organizátor projektu zadávať.

Za nazbierané drobné elektrozariadenia a splnené úlohy získa naša škola body, za ktoré žiakom budeme môcť obstarať rôzne učebné pomôcky, hry aj vybavenie pre voľný čas.  Ďalšie informácie o projekte sú Vám k dispozícii na www.recyklohry.sk.

Rodičia, aj vy sa môžete do Recyklohier zapojiť. Ak máte doma vyradené drobné elektrospotrebiče, venujte ich svojim deťom. Zaistíte tak ich recykláciu a svojim deťom pomôžete získať body na nákup odmien.

Použitý elektoroodpad môžeš odovzdať p. učiteľovi - Mgr. M. Černickému.

Zberné miesta pre drobný elektroodpad

ZBER HLINIKOVÝCH VIEČOK A TETRAPAKOVÝCH KRABIČIEK OD MLIEKA

Zapojením do tejto  súťaže pomôžete spoločne zlepšiť kvalitu nášho života a našich budúcich generácií. Ide o súťaž, ktorá prebieha na našej škole každoročne.

Aj tento rok sme sa zapojili do zberu:

• hliníkových viečok z výrobkov SABI
  • zberu tetrapakových krabičiek z mlieka SABI

Zapojením do tejto súťaže prispievame nielen k ochrane okolia a prírody, ale aj zdravému životnému štýlu.

Začiatok súťaže:   september

Ukončenie súťaže: marec

Čo urobiť aby som bol úspešný v súťaži: zapojiť do zberu čo najviac ľudí – babku, dedka, uja, tetu, susedov atď. Doniesť do školy čo najviac viečok, tetrapaku a odovzdať na určené miesto. Tvoja hmotnosť sa zapíše a v prípade ak škola uspeje, ani teba neminie odmena.

Spôsob odovzdania:

a) viečka= akékoľvek – najviac z výrobkov Milk Agro odovzdať v triede na určené miesto, nahlásenú váhu odovzdaných viečok si zapíše pani učiteľka alebo poverený žiak

b) tetrapak= (krabička  od mlieka) doma rozstrihnúť, umyť, vysušiť a nazbierať 30 kusov, ktoré potom zviažeš a donesieš p. učiteľovi Mgr. M. Černickému, ktorý od teba prevezme krabičky a zapíše si počet.

ZBER PAPIERA

V záujme OCHRANY ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA súťažime aj v zbere starého papiera. Odvážený, zviazaný špagátom papier odovzdáš Mgr. Marcelovi Černickému, ktorý si hmotnosť vyzberaného papiera zapíše.

ZBER PLASTOVÝCH VRCHNÁČIKOV Z PVC FLIAŠ

V záujme OCHRANY ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA súťažime aj v zbere nepotrebných vrchnáčikov od PVC fliaš. Tie môžeš odovzdať Mgr. M. Černickému.